E-commerce

Konverzní poměr e-shopu: jak ho zvýšit podle dat

Co znamená konverzní poměr v Shopify a GA4, jaký benchmark je realistický, kde zákazníci odcházejí a které páky podporují data.

Ilustrace: trychtýř návštěv e-shopu, který se zužuje od zobrazení produktu přes košík a pokladnu až po dokončenou objednávku.

Stručně: jak zvýšit konverzní poměr e-shopu

Konverzní poměr e-shopu je podíl návštěv (relací), které skončí nákupem. V benchmarku společnosti Littledata, který zahrnuje 436 obchodů na Shopify za červenec až říjen 2026, byl medián 1,4 % a nejlepších 20 % obchodů konvertovalo nad 2,7 %; podle reportu uptain z roku 2025 měly malé a střední německé e-shopy v období Q1 2023 až Q1 2025 průměrný konverzní poměr 2,01 %. Kdo chce zvýšit konverze e-shopu, má nejdřív najít krok nákupního trychtýře, ve kterém odchází nejvíc zákazníků, a pak pracovat na tom, co podporují data: rychlost stránky, náklady a překážky v pokladně, informace o doručení a vrácení, expresní platby, obsah produktové stránky, vyhledávání a filtry.

Všechna čísla v tomto průvodci byla ověřena 3. listopadu 2026 v primárním zdroji: v dokumentaci Shopify a Google, na web.dev, u Baymard Institute a u vydavatelů benchmarků. Benchmarky pocházejí od dodavatelů softwaru, kteří měří obchody vlastních zákazníků, proto slouží jen jako hrubá orientace, ne jako oficiální statistika. Problémy typické pro mobil řeší samostatný článek Proč e-shop na mobilu neprodává.

Co je konverzní poměr e-shopu a jak ho spočítat

Základní vzorec je jednoduchý: konverzní poměr = relace s nákupem ÷ všechny relace × 100. E-shop s 20 000 relacemi, z nichž 300 skončí objednávkou, má konverzní poměr 1,5 %. Na detailech ale záleží, protože Shopify a Google Analytics 4 počítají různé věci.

Jak definují konverzi Shopify a Google Analytics 4
Nástroj a metrikaVzorecCo je dobré vědět
Shopify Analytics, „Conversion rate“relace s dokončenou pokladnou ÷ relaceShopify ho definuje jako procento relací v online obchodě, které skončily nákupem. Relace končí po 30 minutách nečinnosti, takže jeden návštěvník může mít více relací.
Shopify Analytics, „Checkout conversion rate“relace s dokončenou pokladnou ÷ relace, které se dostaly do pokladnyMěří jen pokladnu, ne obchod před ní.
GA4, „Session key event rate“relace s libovolnou klíčovou událostí ÷ všechny relaceOdpovídá konverznímu poměru obchodu jen tehdy, když je nákup jedinou klíčovou událostí. Pokud je klíčovou událostí i přihlášení k newsletteru, započítá se také.
GA4, „User key event rate“uživatelé s klíčovou událostí ÷ všichni uživateléPočítá uživatele, ne návštěvy, proto se výsledek liší od míry za relace.

Čísla v Shopify a GA4 se shodují zřídka. Jedním z důvodů je souhlas s cookies: podle dokumentace Google ke consent mode jsou při základní implementaci (basic) tagy Google zablokované, dokud návštěvník nesouhlasí, a pro návštěvníky, kteří souhlas odmítnou, nemá GA4 žádná modelovaná data. Při pokročilé implementaci (advanced) posílají tagy pingy bez cookies a GA4 doplňuje mezery modelováním. Pro e-shopy v EU s cookie lištou je proto lepší porovnávat obchod s jeho vlastní historií v jednom nástroji, než míchat čísla ze Shopify a GA4.

Konverzní poměr je jedním ze tří činitelů tržeb: relace × konverzní poměr × průměrná hodnota objednávky. V modelovém e-shopu s 20 000 relacemi měsíčně, konverzním poměrem 1,5 % a průměrnou objednávkou 60 € jsou tržby 18 000 €. Při 1,8 % se stejnou návštěvností a hodnotou objednávky je to 21 600 €. Proto je zlepšení konverze často levnější než nákup další návštěvnosti.

Průměrný konverzní poměr e-shopu: benchmarky

Oficiální, volně dostupná statistika průměrného konverzního poměru e-shopů v Česku, na Slovensku, v Německu, Rakousku, Švýcarsku ani ve střední Evropě se k 3. listopadu 2026 nenašla. Údaj ze Statisty, který často citují německé články (od Handelsverband Österreich z roku 2022), je za přihlášením. Následující tři benchmarky jsou otevřené a vysvětlují, jak měří:

Zveřejněné benchmarky konverzního poměru, ověřené 3. listopadu 2026
ZdrojCo měříObdobíVýsledek
Littledata436 obchodů na Shopify, které posílají data do GA4 přes Littledata; relace s alespoň jedním nákupem ÷ všechny relace27. července až 24. října 2026medián 1,4 %, průměr 1,9 %, nejlepších 20 % nad 2,7 %, nejlepších 10 % nad 3,7 %, nejslabších 20 % pod 0,5 %
uptainmalé a střední e-shopy v Německu, data z pluginu ve více než 3 000 obchodech a z více než 10 milionů relacíQ1 2023 až Q1 2025průměr 2,01 %; desktop o 0,61 procentního bodu výš než mobil
IRP Commerceobchodní data prodejců na platformě IRP, B2C ve Velké Británii a Irskuzáří 2026průměr 1,97 % (září 2025: 1,68 %)

Průměry se liší podle oboru. V datech Littledata za červenec až říjen 2026 byl medián 2,5 % u kosmetiky a péče o pleť, 2,4 % u zdraví a doplňků stravy, 2,3 % u potravin a nápojů a 1,0 % u módy i u bydlení a nábytku. V německých datech uptain měly nejvyšší konverzní poměr tabák a elektronické cigarety se 7,30 % a nejlépe konvertovaly produkty, které se kupují ze zvyku. uptain uvádí i to, že konverze ve čtvrtém čtvrtletí pravidelně roste kvůli Black Friday a Vánocům.

Výsledky se liší i podle zařízení a zdroje si tu odporují. Ve vzorku Littledata za červenec až říjen 2026 byl medián na mobilu 1,5 % a na desktopu 1,4 %. V německých datech uptain za Q1 2023 až Q1 2025 konvertoval desktop o 0,61 procentního bodu lépe než mobil. Vlastní rozdělení podle zařízení v Shopify nebo GA4 řekne víc než jakýkoli průměr.

Co to znamená v praxi: e-shop s 0,5 % je v nejslabší pětině vzorku Littledata a pravděpodobně má problém, který se dá opravit. E-shop se 3 % je v nejlepší pětině a další růst tam přichází spíš po menších krocích. Firmy za těmito benchmarky prodávají software na měření nebo na obnovu opuštěných košíků a měří vlastní zákazníky; vzorky nejsou reprezentativní pro všechny e-shopy.

Kde zákazníci odcházejí: nákupní trychtýř v Shopify Analytics

Jedno číslo konverzního poměru neřekne, kde je problém. Report „Conversion rate breakdown“ v Shopify ukazuje trychtýř (funnel) ve čtyřech krocích a Littledata zveřejňuje mediány pro stejné kroky z dat GA4 za červenec až říjen 2026:

Kroky trychtýře v Shopify Analytics a mediány z Littledata
Krok trychtýřeDefinice ShopifyMedián LittledataCo zkontrolovat při nízké hodnotě
„Sessions“ (relace)všechny relace v online obchoděvýchozí bodzáklad všech měr; zkontrolovat, které kanály a vstupní stránky přinášejí návštěvy bez nákupu
„Sessions with cart additions“ (relace s přidáním do košíku)zákazník přidal produkt do košíku6,8 % relací (mobil 5,4 %, desktop 9,8 %)produktová stránka, cena, dostupnost skladem, vyhledávání a filtry, rychlost
„Sessions that reached checkout“ (relace, které se dostaly do pokladny)vstup uživatele v pokladně, například stisk klávesy nebo kliknutínezveřejněncena dopravy v košíku, překvapení v celkové částce, chybějící expresní tlačítka
„Sessions that completed checkout“ (relace s dokončenou pokladnou)zákazník koupil produkt49 % relací, které zahájily pokladnuplatební metody, možnosti doručení, chyby, délka formuláře

Report lze nastavit jako otevřený trychtýř (Open, kroky v libovolném pořadí) nebo uzavřený trychtýř (Closed, jen relace, které projdou kroky v daném pořadí). V Google Analytics 4 ukazuje report „Purchase journey“ v Reports > Life cycle > Monetization kroky session_start, view_item, add_to_cart, begin_checkout a purchase. Počítá uživatele, ne relace, a funguje jen tehdy, když jsou nastavené e-commerce události.

Začít je potřeba u kroku s největším rozdílem oproti vlastní historii obchodu nebo oproti mediánům výše. Pohled na trychtýř podle zařízení a zdroje návštěvnosti často ukáže, že problém je jen v jednom segmentu.

Rychlost stránky a Core Web Vitals

Google měří načítání, odezvu a vizuální stabilitu stránky třemi metrikami Core Web Vitals. Stránka vyhovuje, když 75. percentil načtení, měřený zvlášť pro mobil a desktop, splní práh „good“ (dobré). Prahy, jak je v listopadu 2026 uvádí web.dev:

Prahy Core Web Vitals na 75. percentilu
MetrikaDobréŠpatné
LCP, Largest Contentful Paintdo 2,5 snad 4 s
INP, Interaction to Next Paintdo 200 msnad 500 ms
CLS, Cumulative Layout Shiftdo 0,1nad 0,25

Hodnoty mezi oběma sloupci mají hodnocení „needs improvement“ (potřebuje zlepšit). Shopify Analytics má vlastní reporty „Web performance“ pro LCP, INP a CLS, takže obchod na Shopify tyto hodnoty vidí bez dalších nástrojů.

Nejjasnější důkaz, že rychlost ovlivňuje prodej, pochází z kontrolovaného testu. V případové studii, kterou web.dev zveřejnil v březnu 2021, provedl Vodafone A/B test na vstupní stránce: verze s o 31 % lepším LCP přinesla o 8 % více prodejů. Jde o jednu firmu a jednu stránku, ne o záruku, ale byl to skutečný experiment, ne korelace. Nejčastější příčiny pomalého e-shopu a specifika mobilu rozebírá článek Proč e-shop na mobilu neprodává.

Překážky v pokladně: co ukazují data Baymard

Podle Baymard Institute je průměrná zdokumentovaná míra opuštění košíku 70,22 %, vypočtená z 50 studií (seznam naposledy aktualizovaný 22. září 2025). Ne všechno se dá opravit: v průzkumu Baymard mezi americkými online nakupujícími opustilo košík 42 % dotázaných proto, že si nabídku jen prohlíželi. Z ostatních důvodů ukazují ty nejčastější na konkrétní páky:

Důvody opuštění nákupu (Baymard, nakupující v USA, bez skupiny „jen si prohlíželi“) a co s nimi dělat
DůvodPodílCo pomůže
Příliš vysoké dodatečné náklady (doprava, daně, poplatky)40 %ukázat cenu dopravy a hranici dopravy zdarma na produktové stránce i v košíku
Příliš pomalé doručení20 %ukázat odhadované datum doručení ještě před pokladnou
Nedůvěra k webu při zadávání údajů o kartě19 %známé platební metody, expresní platby, kontaktní údaje, recenze
Povinná registrace18 %nákup bez registrace jako výchozí možnost
Příliš dlouhá nebo složitá pokladna17 %méně polí, expresní platby
Chyby nebo pády webu17 %testovací objednávky na více zařízeních, kontrola aplikací a skriptů v pokladně
Nevyhovující podmínky vrácení13 %jasné podmínky vrácení s odkazem z produktové stránky
Celková cena nebyla předem vidět12 %odhad celkové ceny u tlačítka nákupu
Málo platebních metod9 %platební metody, které zákazníci v cílové zemi očekávají

Testy Baymard ukazují také, že ideální pokladna může mít jen 12 až 14 prvků formuláře, nebo 7 až 8, pokud se počítají jen samotná pole, zatímco průměrná americká pokladna zobrazuje ve výchozím stavu 23,48 prvku formuláře. Podle Baymard může průměrný velký e-shop lepším designem pokladny zvýšit konverzní poměr o 35,26 %. Číslo pochází z testů velkých e-shopů v USA a EU, takže malý e-shop by ho měl číst jako signál potenciálu, ne jako předpověď.

Doprava, vrácení a informace, které budují důvěru

Dodatečné náklady, pomalé doručení a vrácení patří k nejčastějším důvodům odchodu a informace, které na ně odpovídají, se často objeví příliš pozdě. V benchmarku produktových stránek Baymard za rok 2026 (aktualizovaném 18. března 2026) neuvádělo 67 % webů odhad celkové ceny objednávky u části s tlačítkem nákupu a 44 % webů nezobrazovalo podmínky vrácení ani na ně neodkazovalo z hlavního obsahu produktové stránky.

Co by měl zákazník vidět ještě před pokladnou, ideálně vedle tlačítka Přidat do košíku:

  • Cenu dopravy pro zemi zákazníka a hranici dopravy zdarma, pokud existuje, i v košíku s částkou, která ještě chybí.
  • Datum doručení jako odhad („doručíme do čtvrtka“), ne jen „2 až 4 pracovní dny“.
  • Vrácení v jedné větě s odkazem na celé podmínky.
  • Recenze na produktové stránce a odpovědi na negativní: podle Baymard 89 % webů na negativní recenze uživatelů neodpovídá.
  • Kontaktní údaje: telefon nebo e-mail a firemní údaje, snadno dostupné z každé stránky.

Platební metody: expresní platby, Shop Pay a PayPal

V průzkumu Baymard opustilo nákup 9 % amerických nakupujících kvůli nedostatku platebních metod a 19 % proto, že webu nedůvěřovali s údaji o kartě. Expresní platby řeší obojí: zákazník potvrdí platbu už uloženými údaji a nemusí opisovat číslo karty.

Podle centra nápovědy Shopify zobrazuje Shopify tlačítka zrychlené platby (accelerated checkout) pro Shop Pay a pro další poskytovatele, kteří je nabízejí, včetně Apple Pay, Google Pay, Amazon Pay a PayPal. Objevují se v sekci Express Checkout na začátku pokladny, jejich pořadí se nastavuje dynamicky tak, aby každý zákazník viděl nejrychlejší možnost, a některá se mohou zobrazit i na produktové stránce. Shopify upozorňuje, že jejich skrytí může mít negativní vliv na konverzní poměr.

Expresní a oblíbené platební metody v obchodě na Shopify
MetodaJak se dostane do obchoduPoznámka
Shop Paysoučást Shopify Payments, zapíná se v Settings > PaymentsShopify Payments je dostupný v Německu, Rakousku, Švýcarsku, Česku, Polsku a Maďarsku, na Slovensku ne; s bránou třetí strany je Shop Pay dostupný jen pro obchody v Austrálii, Francii a USA
Apple Pay a Google Paypřes Shopify Payments nebo jiného poskytovatele, který je nabízízobrazují se v sekci Express Checkout na začátku pokladny
PayPalPayPal jako poskytovatel platebžádný transakční poplatek Shopify za PayPal, dokud je Shopify Payments hlavním poskytovatelem; PayPal si účtuje vlastní poplatky
Klarna a EPSuvádí je Shopify Payments v Rakouskupoplatky podle země v ceníku Shopify

Pro obchod z Česka: Shopify Payments je pro obchody se sídlem v Česku k 3. listopadu 2026 dostupný, takže český obchod na Shopify může Shop Pay zapnout v Settings > Payments.

Shopify na vlastní marketingové stránce tvrdí, že Shop Pay přináší až o 50 % lepší konverzi ve srovnání s nákupem bez registrace a ostatní zrychlené platby předstihuje nejméně o 10 %. Podle Shopify tato čísla pocházejí z externí studie, kterou v dubnu 2023 vypracovala nejmenovaná globální poradenská firma. Jde o tvrzení výrobce, ne o nezávislý výzkum, a výsledek v konkrétním obchodě závisí na tom, kolik jeho zákazníků už Shop Pay používá.

Které metody upřednostňují zákazníci v DACH a ve střední Evropě, se liší podle země; poplatky za platby a platební brány pro jednotlivé trhy rozebírají články Kolik stojí e-shop v Německu v roce 2026 a Kolik stojí e-shop na Shopify v roce 2026.

Obsah produktové stránky

Téměř každý nákup prochází produktovou stránkou. V benchmarku produktových stránek Baymard za rok 2026, založeném na více než 30 000 hodnoceních, mělo 52 % desktopových webů, 62 % mobilních webů a 64 % aplikací celkový zážitek z produktové stránky hodnocený jako „mediocre“ (průměrný) nebo horší. Benchmark uvádí konkrétní nedostatky:

Osvědčené postupy na produktové stránce a podíl webů, které je nedodržují (Baymard, 2026)
Osvědčený postupWeby, které ho nemají
Tlačítka místo rozbalovacího seznamu při výběru velikosti57 %
Obrázky „in scale“, které ukazují skutečnou velikost37 %
Fotka s modelem nebo modelkou23 %
Cena za jednotku při různém množství81 %
Odhad celkové ceny objednávky u tlačítka nákupu67 %
Podmínky vrácení na produktové stránce nebo odkaz na ně44 %
Procházení recenzí přes fotky zákazníků63 %

Podle stejného výzkumu se 42 % uživatelů snaží odhadnout velikost produktu z fotek. Pro malý e-shop je praktické pořadí takové: fotky, které ukazují velikost a použití, popis, který odpovídá na otázky, jaké zákaznický servis dostává nejčastěji, viditelná cena a doprava, recenze a jasná věta o vrácení.

Vyhledávání a filtry

V rozsáhlých testech Baymard používala zhruba polovina účastníků vyhledávání jako preferovaný způsob, jak najít produkt. Benchmark vyhledávání Baymard za rok 2026 (aktualizovaný 29. dubna 2026) zjistil, že 56 % webů dostatečně nepodporuje potřeby uživatelů při vyhledávání. Podíl webů s problémy se liší podle typu dotazu:

  • přesný název produktu: problémy má 12 % webů,
  • typ produktu („zimní bunda“): 20 %,
  • vlastnost („nepromokavá“): 39 %,
  • použití („na turistiku“): 43 %,
  • kompatibilita („pro iPhone 15“): 44 %,
  • zkratky a symboly: 54 %,
  • neproduktové dotazy, například na dopravu nebo vrácení: 66 %.

U filtrů hodnotil benchmark výpisů produktů Baymard za rok 2025 (aktualizovaný 9. září 2025) 58 % desktopových a 78 % mobilních webů jako „mediocre“ nebo hůř. Celkem 51 % webů nenabízelo pět základních typů filtrů: cenu, průměrné hodnocení, barvu, velikost a značku.

V Shopify se vyhledávání a filtry nastavují v bezplatné aplikaci Shopify Search & Discovery, která pokrývá vyhledávání, filtry a doporučení produktů. Podle centra nápovědy Shopify kolekce s více než 5 000 produkty filtry nezobrazují a jeden filtr ukáže v obchodě nejvýš 100 hodnot, proto je lepší velmi velké kolekce rozdělit. Shopify Analytics má reporty „Top online store searches with no results“ a „Searches with no clicks“ (vyhledávání bez výsledků a bez kliknutí): ukazují, co zákazníci hledají a nenacházejí.

Jak určit priority a testovat změny

Užitečné pořadí práce:

  1. Nejdřív opravit chyby. Nefunkční kroky pokladny, aplikace, které zpomalují stránku, chybějící platební metody: podle Baymard odešlo kvůli chybám 17 % nakupujících, kteří nákup nedokončili. Chyby nepotřebují A/B test.
  2. Začít u nejslabšího kroku trychtýře. Porovnat míru přidání do košíku a dokončení pokladny s vlastní historií obchodu a s mediány výše.
  3. Ohodnotit každý nápad podle očekávaného dopadu, podílu návštěvníků, kterých se týká, a pracnosti. Změna v šabloně produktové stránky zasáhne každý produkt; změna na jedné vstupní stránce jen její návštěvníky.
  4. Testovat, co je nejisté, a měřit, co je jisté. Cenu dopravy zobrazenou předem lze rovnou spustit a sledovat; nové rozložení produktové stránky stojí za test.

A/B testy v Shopify: od aktualizace ohlášené 5. června 2026 umí Shopify Rollouts plánovat, postupně zveřejňovat a A/B testovat motivy (themes), pokladnu a nastavení zákaznických účtů, v administraci v části Markets > Rollouts. Podle centra nápovědy Shopify jsou rollouts dostupné od tarifu Basic, experimenty (A/B testy) až od tarifu Grow. Nefungují na vintage motivech, Liquid šablony se v rámci rolloutu nedají měnit a výsledky nejde filtrovat podle zařízení ani země. Testy, které mění Liquid šablony, proto potřebují jiný nástroj.

Velikost vzorku: e-shop promění v objednávku jen malý podíl návštěv, proto testy potřebují hodně návštěvnosti. Podle výpočtu v tomto průvodci (oboustranný test, hladina významnosti 5 %, síla testu 80 %) potřebuje e-shop s konverzním poměrem 1,4 % přibližně 30 400 relací na variantu, celkem asi 60 700, aby spolehlivě zachytil relativní zlepšení o 20 % (z 1,4 % na 1,68 %). Na zachycení zlepšení o 10 % potřebuje podle stejného výpočtu přibližně 116 000 relací na variantu. E-shop s 20 000 relacemi měsíčně by tedy první test dělal asi tři měsíce. Čísla lze ověřit v kalkulačce velikosti vzorku, například od Evana Millera.

Dvě časté chyby: zastavit test hned, jak přehled ukáže „významný“ výsledek, což Evan Miller popisuje jako chyby opakovaného testování významnosti (repeated significance testing errors), které vytvářejí falešné vítěze, a porovnávat období s různou sezónou, například říjen s týdny kolem Black Friday. E-shopy, které mají na test příliš málo návštěvnosti, by měly dělat změny na základě důkazů, jako jsou data v tomto průvodci, a porovnat stejné kroky trychtýře před změnou a po ní.

Kontrolní seznam: jak zvýšit konverze e-shopu krok za krokem

  1. Zapsat si aktuální konverzní poměr v Shopify Analytics a definici, která za ním stojí.
  2. V GA4 zkontrolovat, že nákup je jedinou klíčovou událostí, ze které se počítá konverzní poměr.
  3. Otevřít report „Conversion rate breakdown“ a najít krok s největším poklesem, podle zařízení i zdroje návštěvnosti.
  4. Porovnat s benchmarky: medián Littledata 1,4 %, nejlepších 20 % nad 2,7 % (červenec až říjen 2026).
  5. Zkontrolovat Core Web Vitals: LCP do 2,5 s, INP do 200 ms, CLS do 0,1.
  6. Zobrazit cenu dopravy, hranici dopravy zdarma a datum doručení ještě před pokladnou.
  7. Odkázat na podmínky vrácení z každé produktové stránky.
  8. Povolit nákup bez registrace a nechat jen nezbytná pole.
  9. Zapnout expresní platby: Shop Pay tam, kde je dostupný Shopify Payments (v Česku ano), Apple Pay, Google Pay a PayPal.
  10. Doplnit na produktové stránky fotky velikosti, použití a s modelem, recenze a viditelnou cenu.
  11. Nastavit pět základních filtrů (cena, hodnocení, barva, velikost, značka) a každý měsíc zkontrolovat vyhledávání bez výsledků.
  12. Každý měsíc udělat testovací objednávku na mobilu i na desktopu.
  13. Před A/B testem spočítat velikost vzorku a test nezastavovat předčasně.

Pokud je potřeba projít všechny tyto body v konkrétním e-shopu, audit e-shopu zkontroluje trychtýř, rychlost, pokladnu, platby a měření a seřadí zjištění podle toho, co opravit nejdřív. V Alpinefy stojí 690 € pro menší e-shop a 1 090 € pro větší; Alpinefy není plátce DPH, cena je tedy konečná. Bezplatný Webcheck otestuje domovskou stránku přibližně za 30 sekund.

Zdroje, ověřené 3. listopadu 2026: metriky relací v ShopifyQL, reporty chování v Shopify, relace v Shopify, dimenze a metriky GA4, GA4 Purchase journey, consent mode v GA4, Littledata, konverzní poměr, Littledata, míra přidání do košíku, Littledata, dokončení pokladny, uptain Conversion Rate Report 2025, IRP Commerce, tržní data, prahy Core Web Vitals, Web Vitals, případová studie Vodafone, Baymard, opuštěné košíky, Baymard, UX produktové stránky, Baymard, UX vyhledávání, Baymard, výpisy produktů a filtry, zrychlené platby v Shopify, aktivace Shop Pay, země Shopify Payments, Shop Pay, externí poskytovatelé plateb, ceník Shopify (AT), Shopify Search & Discovery, filtry v Shopify, changelog Shopify Rollouts, požadavky Rollouts, analytika Rollouts, kalkulačka velikosti vzorku Evana Millera, How Not To Run an A/B Test.

Časté otázky

Jaký konverzní poměr e-shopu je dobrý?

V benchmarku Littledata s 436 obchody na Shopify za období od 27. července do 24. října 2026 byl medián konverzního poměru 1,4 % a nejlepších 20 % obchodů konvertovalo nad 2,7 %. Hodnoty se liší podle oboru, ve stejných datech od mediánu 1,0 % u módy po 2,5 % u kosmetiky a péče o pleť.

Jaký je průměrný konverzní poměr e-shopů v Česku a v Německu?

Oficiální, volně dostupný průměr konverzního poměru e-shopů v Česku se k 3. listopadu 2026 nenašel. Pro Německo uvádí Conversion Rate Report 2025 od uptain průměr 2,01 % u malých a středních e-shopů za Q1 2023 až Q1 2025, na základě více než 3 000 obchodů, jde však o data dodavatele softwaru z jeho vlastní klientské základny.

Jak Shopify počítá konverzní poměr?

Shopify podle své dokumentace k listopadu 2026 dělí relace s dokončenou pokladnou všemi relacemi v online obchodě. Relace končí po 30 minutách nečinnosti, takže míra se vztahuje k návštěvám, ne k lidem.

Kolik nakupujících opustí košík?

Baymard Institute vypočítal z 50 studií průměrnou míru opuštění košíku 70,22 %, v seznamu naposledy aktualizovaném 22. září 2025. V jeho průzkumu mezi nakupujícími v USA uvedlo po vyloučení těch, kteří si nabídku jen prohlíželi, 40 % jako důvod příliš vysoké dodatečné náklady, například dopravu a poplatky.

Kolik návštěvnosti potřebuje A/B test v e-shopu?

Při konverzním poměru 1,4 % je na zachycení relativního zlepšení o 20 % při hladině významnosti 5 % a síle testu 80 % potřeba přibližně 30 400 relací na variantu, podle výpočtu v tomto průvodci z 3. listopadu 2026. Od června 2026 umí Shopify Rollouts A/B testovat motivy a nastavení pokladny, A/B testy jsou dostupné od tarifu Grow.

Čtěte dál

Další články

Všechny články
  • Proč e-shop na mobilu neprodává

    Rychlost, pokladna, skryté náklady, platby a důvěra: kde zákazníci na mobilu odcházejí a co říkají data, s kontrolním seznamem.

  • Kolik stojí e-shop na Shopify v roce 2026

    Tarify, poplatky z plateb, šablony, aplikace a doména: kolik stojí e-shop na Shopify měsíčně v Česku a na Slovensku, s příkladem.

  • Kolik stojí e-shop v Německu 2026? Cena Shopify v DACH

    Tarif, poplatky z plateb, aplikace, právní texty a doména: kolik stojí e-shop na Shopify měsíčně v Německu, Rakousku a Švýcarsku, s modelovým příkladem.

Pojďme probrat váš web

Žádné dlouhé prezentace. 30minutový hovor a jasný návrh dalšího kroku.

Domluvit konzultaci zdarma hello@alpinefy.com

V pracovních dnech odpovídáme do 24 hodin.

Odpověď do 24 h Konzultace zdarma