W skrócie: jak zwiększyć konwersję sklepu internetowego
Współczynnik konwersji sklepu internetowego to odsetek wizyt (sesji), które kończą się zakupem. W benchmarku Littledata obejmującym 436 sklepów na Shopify w okresie od lipca do października 2026 mediana wyniosła 1,4%, a najlepsze 20% sklepów przekraczało 2,7%; według raportu uptain z 2025 roku małe i średnie sklepy internetowe w Niemczech osiągały od I kwartału 2023 do I kwartału 2025 średnio 2,01%. Aby zwiększyć konwersję, najpierw trzeba znaleźć etap lejka, na którym odpada najwięcej kupujących, a potem pracować nad dźwigniami potwierdzonymi danymi: szybkością strony, kosztami i barierami w checkoucie, informacjami o dostawie i zwrotach, płatnościami ekspresowymi, treścią strony produktu oraz wyszukiwarką i filtrami.
Wszystkie liczby w tym poradniku zostały sprawdzone 3 listopada 2026 w źródłach pierwotnych: w dokumentacji Shopify i Google, na web.dev, w Baymard Institute i u wydawców benchmarków. Benchmarki pochodzą od dostawców oprogramowania, którzy mierzą sklepy własnych klientów, dlatego służą do ogólnej orientacji i nie są oficjalną statystyką. Problemy typowe dla smartfonów opisuje osobny artykuł: Dlaczego sklep internetowy nie sprzedaje na telefonie.
Współczynnik konwersji sklepu internetowego: co to jest i jak go obliczyć
Podstawowy wzór jest prosty: współczynnik konwersji = sesje z zakupem ÷ wszystkie sesje × 100. Sklep, który ma 20 000 sesji, z czego 300 kończy się zamówieniem, ma współczynnik konwersji 1,5%. Szczegóły mają jednak znaczenie, bo Shopify i Google Analytics 4 liczą co innego.
| Narzędzie i metryka | Wzór | Co warto wiedzieć |
|---|---|---|
| Shopify Analytics, Conversion rate | sesje z ukończonym checkoutem ÷ sesje | Shopify definiuje go jako odsetek sesji w sklepie internetowym, które zakończyły się zakupem. Sesja kończy się po 30 minutach bezczynności, więc jeden odwiedzający może mieć kilka sesji. |
| Shopify Analytics, Checkout conversion rate | sesje z ukończonym checkoutem ÷ sesje, które dotarły do checkoutu | Mierzy tylko sam checkout, a nie wcześniejszą część sklepu. |
| GA4, Session key event rate | sesje z dowolnym kluczowym zdarzeniem ÷ wszystkie sesje | Odpowiada konwersji sklepu tylko wtedy, gdy zakup jest jedynym kluczowym zdarzeniem. Zapis do newslettera oznaczony jako kluczowe zdarzenie również zostałby policzony. |
| GA4, User key event rate | użytkownicy z kluczowym zdarzeniem ÷ wszyscy użytkownicy | Liczy użytkowników, a nie wizyty, więc wynik różni się od wskaźnika liczonego na sesje. |
Liczby w Shopify i GA4 rzadko się zgadzają. Jednym z powodów jest zgoda na pliki cookie: według dokumentacji Google o trybie uzyskiwania zgody (consent mode) w podstawowej implementacji tagi Google są zablokowane, dopóki odwiedzający nie wyrazi zgody, a GA4 nie ma modelowanych danych dla osób, które zgody odmówiły. W zaawansowanej implementacji tagi wysyłają pingi bez plików cookie, a GA4 uzupełnia luki modelowaniem. W sklepach w UE z banerem cookie lepiej porównywać sklep z jego własną historią w jednym narzędziu, niż mieszać liczby z Shopify i GA4.
Współczynnik konwersji jest jednym z trzech czynników przychodu: sesje × współczynnik konwersji × średnia wartość zamówienia. W modelowym sklepie z 20 000 sesji miesięcznie, konwersją 1,5% i średnim zamówieniem 60 € przychód wynosi 18 000 €. Przy konwersji 1,8%, takim samym ruchu i takiej samej wartości zamówienia przychód wynosi 21 600 €. Dlatego poprawa konwersji jest często tańsza niż kupowanie dodatkowego ruchu.
Średni współczynnik konwersji sklepów internetowych: benchmarki
Oficjalnej, ogólnodostępnej statystyki średniego współczynnika konwersji sklepów internetowych w Niemczech, Austrii, Szwajcarii ani w Europie Środkowej nie udało się znaleźć 3 listopada 2026. Liczba ze Statisty często cytowana w niemieckich artykułach (dane Handelsverband Österreich z 2022 roku) jest dostępna dopiero po zalogowaniu. Dla czytelników z Polski: oficjalnej średniej konwersji polskich sklepów internetowych również nie udało się znaleźć. Trzy poniższe benchmarki są otwarte i wyjaśniają, jak mierzą:
| Źródło | Co mierzy | Okres | Wynik |
|---|---|---|---|
| Littledata | 436 sklepów na Shopify, które przesyłają dane do GA4 przez Littledata; sesje z co najmniej jednym zakupem ÷ wszystkie sesje | od 27 lipca do 24 października 2026 | mediana 1,4%, średnia 1,9%, najlepsze 20% powyżej 2,7%, najlepsze 10% powyżej 3,7%, najsłabsze 20% poniżej 0,5% |
| uptain | małe i średnie sklepy internetowe w Niemczech, dane z wtyczki działającej w ponad 3 000 sklepach, ponad 10 milionów sesji | od I kwartału 2023 do I kwartału 2025 | średnio 2,01%; desktop o 0,61 punktu procentowego wyżej niż urządzenia mobilne |
| IRP Commerce | dane sprzedażowe sprzedawców na platformie IRP, B2C w Wielkiej Brytanii i Irlandii | wrzesień 2026 | średnio 1,97% (wrzesień 2025: 1,68%) |
Średnie różnią się w zależności od branży. W danych Littledata z okresu od lipca do października 2026 mediana wyniosła 2,5% dla kosmetyków i pielęgnacji skóry, 2,4% dla zdrowia i suplementów, 2,3% dla żywności i napojów oraz 1,0% zarówno dla mody, jak i dla domu i mebli. W niemieckich danych uptain najwyższą konwersję, 7,30%, miała branża tytoniowa i e-papierosy, a najlepiej konwertowały produkty kupowane z przyzwyczajenia. uptain podaje też, że konwersja regularnie rośnie w czwartym kwartale z powodu Black Friday i świąt Bożego Narodzenia.
Różnią się też wyniki według urządzeń, a źródła nie są tu zgodne. W próbie Littledata z okresu od lipca do października 2026 mediana wyniosła 1,5% na urządzeniach mobilnych i 1,4% na desktopie. W niemieckich danych uptain z okresu od I kwartału 2023 do I kwartału 2025 desktop konwertował natomiast o 0,61 punktu procentowego lepiej niż urządzenia mobilne. Własny podział sklepu według urządzeń w Shopify lub GA4 mówi więcej niż jakakolwiek średnia.
Co to oznacza w praktyce: sklep z konwersją 0,5% jest w dolnej jednej piątej próby Littledata i prawdopodobnie ma problem, który da się naprawić. Sklep z konwersją 3% jest w górnej jednej piątej, a dalsze wzrosty przyniosą raczej mniejsze kroki. Firmy stojące za tymi benchmarkami sprzedają oprogramowanie do analityki lub do odzyskiwania porzuconych koszyków i mierzą własnych klientów; ich próby nie są reprezentatywne dla wszystkich sklepów.
Gdzie odpadają kupujący: lejek konwersji w Shopify Analytics
Sam współczynnik konwersji nie mówi, gdzie leży problem. Raport Shopify „Conversion rate breakdown” pokazuje lejek w czterech krokach, a Littledata publikuje mediany dla tych samych kroków z danych GA4 z okresu od lipca do października 2026:
| Krok lejka | Definicja Shopify | Mediana Littledata | Jeśli jest niski, sprawdź |
|---|---|---|---|
| „Sessions” (sesje) | wszystkie sesje w sklepie internetowym | punkt wyjścia | podstawa wszystkich wskaźników; sprawdź, które kanały i strony docelowe przynoszą wizyty bez zakupów |
| „Sessions with cart additions” (sesje z dodaniem do koszyka) | klient dodał produkt do koszyka | 6,8% sesji (urządzenia mobilne 5,4%, desktop 9,8%) | strona produktu, cena, dostępność, wyszukiwarka i filtry, szybkość |
| „Sessions that reached checkout” (sesje, które dotarły do checkoutu) | działanie użytkownika w checkoucie, np. naciśnięcie klawisza lub kliknięcie | nie opublikowano | koszty dostawy w koszyku, niespodzianki w łącznej kwocie, brak przycisków płatności ekspresowych |
| „Sessions that completed checkout” (sesje z ukończonym checkoutem) | klient kupił produkt | 49% sesji, które rozpoczęły checkout | metody płatności, opcje dostawy, błędy, długość formularza |
Raport można ustawić jako lejek otwarty (kroki w dowolnej kolejności) albo zamknięty (tylko sesje, które przechodzą kroki po kolei). W Google Analytics 4 raport „Purchase journey” w Reports > Life cycle > Monetization pokazuje kroki session_start, view_item, add_to_cart, begin_checkout i purchase. Liczy użytkowników, a nie sesje, i działa tylko wtedy, gdy zdarzenia e-commerce są skonfigurowane.
Pracę warto zacząć od kroku z największą różnicą w porównaniu z historią sklepu albo z powyższymi medianami. Podział lejka według urządzeń i źródeł ruchu często pokazuje, że problem dotyczy tylko jednego segmentu.
Szybkość strony i Core Web Vitals
Google mierzy ładowanie, responsywność i stabilność wizualną za pomocą trzech wskaźników Core Web Vitals. Strona spełnia wymagania, gdy 75. percentyl odsłon, mierzony osobno dla urządzeń mobilnych i desktopu, mieści się w progu „good” (dobry). Progi opublikowane na web.dev według stanu na listopad 2026:
| Metryka | Dobry | Słaby |
|---|---|---|
| LCP, Largest Contentful Paint | do 2,5 s | powyżej 4 s |
| INP, Interaction to Next Paint | do 200 ms | powyżej 500 ms |
| CLS, Cumulative Layout Shift | do 0,1 | powyżej 0,25 |
Wartości pomiędzy obiema kolumnami mają ocenę „needs improvement” (wymaga poprawy). Shopify Analytics ma własne raporty „Web performance” dla LCP, INP i CLS, więc sklep na Shopify widzi te wartości bez dodatkowych narzędzi.
Najmocniejszy dowód na to, że szybkość wpływa na sprzedaż, pochodzi z kontrolowanego testu. W studium przypadku opublikowanym na web.dev w marcu 2021 Vodafone przeprowadził test A/B strony docelowej: wersja z LCP lepszym o 31% przyniosła o 8% więcej sprzedaży. To jedna firma i jedna strona, a nie gwarancja, ale był to prawdziwy eksperyment, a nie korelacja. Najczęstsze przyczyny wolnego sklepu i specyfikę urządzeń mobilnych opisuje artykuł Dlaczego sklep internetowy nie sprzedaje na telefonie.
Bariery w checkoucie: co pokazują dane Baymard
Według Baymard Institute średni udokumentowany wskaźnik porzuceń koszyka wynosi 70,22% i jest wyliczony z 50 badań (lista ostatnio zaktualizowana 22 września 2025). Nie wszystko da się naprawić: w ankiecie Baymard wśród amerykańskich kupujących online 42% porzuciło koszyk, bo tylko przeglądało ofertę. Poniższe odsetki dotyczą pozostałych respondentów, już bez tej grupy, a najczęstsze powody wskazują na konkretne dźwignie:
| Powód | Udział | Dźwignia |
|---|---|---|
| Zbyt wysokie dodatkowe koszty (dostawa, podatki, opłaty) | 40% | pokazać koszty dostawy i próg darmowej dostawy na stronie produktu i w koszyku |
| Zbyt długi czas dostawy | 20% | pokazać przewidywaną datę dostawy przed checkoutem |
| Brak zaufania do strony przy podawaniu danych karty | 19% | znane metody płatności, płatności ekspresowe, dane kontaktowe, opinie |
| Wymagane założenie konta | 18% | zakup bez rejestracji jako opcja domyślna |
| Zbyt długi lub skomplikowany checkout | 17% | mniej pól, płatności ekspresowe |
| Błędy lub awarie strony | 17% | zamówienia testowe na kilku urządzeniach, kontrola aplikacji i skryptów w checkoucie |
| Niezadowalające zasady zwrotów | 13% | jasne zasady zwrotów z linkiem na stronie produktu |
| Brak informacji o łącznym koszcie z góry | 12% | szacunek łącznej kwoty przy przycisku zakupu |
| Za mało metod płatności | 9% | metody płatności, których oczekują klienci w kraju docelowym |
Testy Baymard pokazują też, że idealny checkout może mieć zaledwie od 12 do 14 elementów formularza, czyli od 7 do 8, jeśli liczyć tylko pola, podczas gdy przeciętny amerykański checkout pokazuje domyślnie 23,48 elementu formularza. Według Baymard przeciętny duży sklep internetowy może dzięki lepszemu projektowi checkoutu zwiększyć współczynnik konwersji o 35,26%. Ta liczba pochodzi z testów dużych sklepów w USA i UE, więc mały sklep powinien traktować ją jako sygnał potencjału, a nie jako prognozę.
Dostawa, zwroty i informacje budujące zaufanie
Dodatkowe koszty, długa dostawa i zwroty należą do najczęstszych powodów rezygnacji, a informacje, które na nie odpowiadają, często pojawiają się za późno. W benchmarku stron produktu Baymard z 2026 roku (aktualizacja 18 marca 2026) 67% stron nie podawało szacunku łącznego kosztu zamówienia przy sekcji zakupu, a 44% nie pokazywało zasad zwrotów w głównej treści strony produktu ani do nich nie linkowało.
Co klient powinien zobaczyć przed checkoutem, najlepiej obok przycisku „Dodaj do koszyka”:
- Koszt dostawy do kraju klienta i próg darmowej dostawy, jeśli istnieje, także w koszyku z kwotą, której jeszcze brakuje.
- Termin dostawy jako konkretny szacunek („dostawa do czwartku”), a nie tylko „od 2 do 4 dni roboczych”.
- Zwroty w jednym zdaniu, z linkiem do pełnych zasad.
- Opinie na stronie produktu i odpowiedzi na negatywne: według Baymard 89% stron nie odpowiada na negatywne opinie użytkowników.
- Dane kontaktowe: numer telefonu lub e-mail oraz dane firmy, łatwe do znalezienia z każdej strony.
Metody płatności: płatności ekspresowe, Shop Pay i PayPal
W ankiecie Baymard 9% amerykańskich kupujących porzuciło zakup z powodu zbyt małej liczby metod płatności, a 19% dlatego, że nie ufało stronie przy podawaniu danych karty. Płatności ekspresowe odpowiadają na oba problemy: klient potwierdza płatność wcześniej zapisanymi danymi, bez wpisywania numeru karty.
Według centrum pomocy Shopify sklep pokazuje przyciski przyspieszonego checkoutu (accelerated checkouts) dla Shop Pay i dla innych dostawców, którzy je oferują, w tym Apple Pay, Google Pay, Amazon Pay i PayPal. Pojawiają się w sekcji Express Checkout na początku checkoutu, w kolejności ustalanej dynamicznie tak, aby każdemu klientowi pokazać najszybszą opcję, a niektóre mogą być widoczne także na stronie produktu. Shopify ostrzega, że ich ukrycie może negatywnie wpłynąć na współczynnik konwersji.
| Metoda | Jak trafia do sklepu | Uwagi |
|---|---|---|
| Shop Pay | część Shopify Payments, włączana w Settings > Payments | Shopify Payments jest dostępny w Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Czechach, Polsce i na Węgrzech, ale nie na Słowacji; przy bramce płatniczej innej firmy Shop Pay jest dostępny tylko dla sklepów w Australii, Francji i Stanach Zjednoczonych |
| Apple Pay i Google Pay | przez Shopify Payments lub innego dostawcę, który je oferuje | wyświetlane w sekcji Express Checkout na początku checkoutu |
| PayPal | PayPal jako dostawca płatności | brak opłaty transakcyjnej Shopify za PayPal, dopóki Shopify Payments jest głównym dostawcą; PayPal pobiera własne opłaty |
| Klarna i EPS | wymienione przez Shopify Payments w Austrii | opłaty dla poszczególnych krajów na stronie cennika Shopify |
Według marketingowej strony Shopify Shop Pay daje nawet o 50% lepszą konwersję niż zakup bez rejestracji (w oryginale „as much as 50% better conversion compared to guest checkout”) i wyprzedza inne przyspieszone checkouty o co najmniej 10%. Shopify podaje, że liczby te pochodzą z zewnętrznego badania przeprowadzonego z nienazwaną globalną firmą doradczą w kwietniu 2023. To deklaracje samego dostawcy, a nie niezależne badanie, a wynik w konkretnym sklepie zależy od tego, ilu jego klientów już korzysta z Shop Pay.
Dla sprzedawców z Polski: Polska jest na liście krajów Shopify Payments, więc sklep z siedzibą w Polsce może włączyć Shopify Payments, a razem z nim Shop Pay. Jakie metody płatności preferują klienci w krajach DACH i w Europie Środkowej, zależy od kraju; opłaty za płatności i bramki płatnicze na poszczególnych rynkach opisują artykuły Ile kosztuje sklep internetowy w Niemczech w 2026 roku i Ile kosztuje sklep na Shopify na Słowacji i w Czechach w 2026 roku.
Treść strony produktu
Prawie każdy zakup przechodzi przez stronę produktu. W benchmarku stron produktu Baymard z 2026 roku, opartym na ponad 30 000 ocenach, 52% stron desktopowych, 62% stron mobilnych i 64% aplikacji miało ogólne doświadczenie strony produktu ocenione jako „mediocre” (przeciętne) lub gorzej. Benchmark wymienia konkretne braki:
| Dobra praktyka | Strony, które tego nie robią |
|---|---|
| Przyciski zamiast list rozwijanych przy wyborze rozmiaru | 57% |
| Zdjęcia „in scale”, które pokazują rzeczywisty rozmiar | 37% |
| Zdjęcie produktu na modelu lub modelce | 23% |
| Cena jednostkowa przy różnych ilościach | 81% |
| Szacunek łącznego kosztu zamówienia przy przycisku zakupu | 67% |
| Zasady zwrotów na stronie produktu lub link do nich | 44% |
| Przeglądanie opinii według zdjęć klientów | 63% |
Według tego samego badania 42% użytkowników próbuje ocenić rozmiar produktu na podstawie zdjęć. W małym sklepie praktyczna kolejność jest taka: zdjęcia pokazujące rozmiar i zastosowanie, opis odpowiadający na pytania, które najczęściej trafiają do obsługi klienta, widoczna cena i koszt dostawy, opinie oraz jasne zdanie o zwrotach.
Wyszukiwarka i filtry
W szeroko zakrojonych testach Baymard mniej więcej połowa uczestników wybierała wyszukiwarkę jako preferowany sposób szukania produktów. Benchmark wyszukiwania Baymard z 2026 roku (aktualizacja 29 kwietnia 2026) wykazał, że 56% stron nie obsługuje wystarczająco dobrze potrzeb użytkowników związanych z wyszukiwaniem. Odsetek stron z problemami zależy od rodzaju zapytania:
- dokładna nazwa produktu: problemy ma 12% stron,
- rodzaj produktu („kurtka zimowa”): 20%,
- cecha („wodoodporna”): 39%,
- zastosowanie („w góry”): 43%,
- kompatybilność („do iPhone 15”): 44%,
- skróty i symbole: 54%,
- zapytania niedotyczące produktów, np. o dostawę lub zwroty: 66%.
W przypadku filtrów benchmark list produktów Baymard z 2025 roku (aktualizacja 9 września 2025) ocenił 58% stron desktopowych i 78% stron mobilnych jako „mediocre” lub gorsze. Aż 51% stron nie oferowało pięciu podstawowych rodzajów filtrów: ceny, średniej oceny, koloru, rozmiaru i marki.
W Shopify wyszukiwarkę i filtry konfiguruje się w bezpłatnej aplikacji Shopify Search & Discovery, która obejmuje wyszukiwanie, filtry i rekomendacje produktów. Według centrum pomocy Shopify kolekcje z ponad 5 000 produktów nie wyświetlają filtrów, a filtr pokazuje w sklepie najwyżej 100 wartości, dlatego bardzo duże kolekcje warto podzielić. Shopify Analytics ma raporty „Top online store searches with no results” i „Searches with no clicks”, czyli wyszukiwania bez wyników i bez kliknięć: pokazują, czego klienci szukają i nie znajdują.
Jak ustalać priorytety i testować zmiany
Praktyczna kolejność pracy:
- Najpierw naprawić błędy. Niedziałające kroki checkoutu, aplikacje spowalniające stronę, brakujące metody płatności: według Baymard 17% kupujących, którzy zrezygnowali, zrobiło to z powodu błędów. Błędy nie wymagają testu A/B.
- Zacząć od najsłabszego kroku lejka. Porównać wskaźnik dodań do koszyka i wskaźnik ukończenia checkoutu z historią sklepu i z powyższymi medianami.
- Ocenić każdy pomysł według oczekiwanego efektu, odsetka odwiedzających, których dotyczy, i nakładu pracy. Zmiana w szablonie strony produktu dotyczy każdego produktu; zmiana na jednej stronie docelowej dotyczy tylko jej odwiedzających.
- Testować to, co niepewne, a mierzyć to, co pewne. Koszt dostawy pokazany z góry można po prostu wdrożyć i obserwować; nowy układ strony produktu jest wart testu.
Testy A/B w Shopify: od aktualizacji ogłoszonej 5 czerwca 2026 Shopify Rollouts pozwala planować, stopniowo publikować i testować A/B motywy, checkout oraz konfigurację kont klientów, w panelu administracyjnym w Markets > Rollouts. Według centrum pomocy Shopify rollouts są dostępne od planu Basic, ale eksperymenty, czyli testy A/B, dopiero od planu Grow. Nie działają z motywami vintage, w ramach rolloutu nie można zmieniać szablonów Liquid, a wyników nie da się filtrować według urządzenia ani kraju. Testy, które zmieniają szablony Liquid, wymagają więc innego narzędzia.
Wielkość próby: sklep internetowy konwertuje tylko niewielką część wizyt, więc testy potrzebują dużego ruchu. Według wyliczenia w tym poradniku (test dwustronny, poziom istotności 5%, moc testu 80%) sklep z konwersją 1,4% potrzebuje około 30 400 sesji na wariant, czyli łącznie około 60 700, aby wiarygodnie wykryć względną poprawę o 20% (z 1,4% do 1,68%). Przy poprawie o 10% potrzeba około 116 000 sesji na wariant. Sklep z 20 000 sesji miesięcznie prowadziłby więc pierwszy test przez około trzy miesiące. Te liczby można sprawdzić w kalkulatorze wielkości próby, np. w kalkulatorze Evana Millera.
Dwa częste błędy to przerwanie testu, gdy tylko panel pokaże „istotny” wynik, co Evan Miller opisuje jako błędy wielokrotnego testowania istotności (repeated significance testing errors), które dają fałszywych zwycięzców, oraz porównywanie okresów z różnych sezonów, np. października z tygodniami Black Friday. Sklepy ze zbyt małym ruchem na test powinny wprowadzać zmiany oparte na dowodach, takich jak dane w tym poradniku, i porównywać te same kroki lejka przed zmianą i po niej.
Lista kontrolna: jak krok po kroku zwiększyć konwersję
- Zapisać obecny współczynnik konwersji w Shopify Analytics i definicję, która za nim stoi.
- W GA4 sprawdzić, czy zakup jest jedynym kluczowym zdarzeniem używanym do liczenia konwersji.
- Otworzyć raport „Conversion rate breakdown” i znaleźć krok z największym spadkiem, według urządzenia i źródła ruchu.
- Porównać wynik z benchmarkami: mediana Littledata 1,4%, najlepsze 20% powyżej 2,7% (od lipca do października 2026).
- Sprawdzić Core Web Vitals: LCP do 2,5 s, INP do 200 ms, CLS do 0,1.
- Pokazać koszty dostawy, próg darmowej dostawy i termin dostawy przed checkoutem.
- Podlinkować zasady zwrotów z każdej strony produktu.
- Umożliwić zakup bez rejestracji i zostawić tylko niezbędne pola.
- Włączyć płatności ekspresowe: Shop Pay tam, gdzie dostępny jest Shopify Payments, oraz Apple Pay, Google Pay i PayPal.
- Dodać na stronach produktu zdjęcia pokazujące rozmiar i zastosowanie, zdjęcia na modelu, opinie i widoczną cenę.
- Ustawić pięć podstawowych filtrów (cena, ocena, kolor, rozmiar, marka) i co miesiąc sprawdzać wyszukiwania bez wyników.
- Co miesiąc złożyć zamówienie testowe na telefonie i na desktopie.
- Przed testem A/B obliczyć wielkość próby i nie przerywać testu przedwcześnie.
Aby przejść wszystkie te punkty w konkretnym sklepie, audyt sklepu sprawdza lejek, szybkość, checkout, płatności i pomiar, a ustalenia układa według tego, co naprawić najpierw. W Alpinefy kosztuje 690 € za mniejszy sklep i 1 090 € za większy; Alpinefy nie jest płatnikiem VAT, więc cena jest ceną końcową. Bezpłatny Webcheck sprawdza stronę główną w około 30 sekund.
Źródła, sprawdzone 3 listopada 2026: metryki sesji w ShopifyQL, raporty zachowań Shopify, sesje w Shopify, wymiary i metryki GA4, GA4 Purchase journey, tryb zgody w GA4, Littledata, współczynnik konwersji, Littledata, dodania do koszyka, Littledata, ukończenie checkoutu, uptain Conversion Rate Report 2025, dane rynkowe IRP Commerce, progi Core Web Vitals, Web Vitals, studium przypadku Vodafone, Baymard, porzucone koszyki, Baymard, UX strony produktu, Baymard, UX wyszukiwarki, Baymard, listy produktów i filtry, przyspieszony checkout w Shopify, aktywacja Shop Pay, kraje Shopify Payments, Shop Pay, zewnętrzni dostawcy płatności, cennik Shopify (AT), Shopify Search & Discovery, filtry w Shopify, changelog Shopify Rollouts, wymagania Rollouts, analityka Rollouts, kalkulator wielkości próby Evana Millera, How Not To Run an A/B Test.
Najczęstsze pytania
Jaki współczynnik konwersji sklepu internetowego jest dobry?
W benchmarku Littledata obejmującym 436 sklepów na Shopify w okresie od 27 lipca do 24 października 2026 mediana współczynnika konwersji wyniosła 1,4%, a najlepsze 20% sklepów przekraczało 2,7%. Littledata jest dostawcą oprogramowania i mierzy sklepy własnych klientów. Wyniki różnią się według branży, w tych samych danych od mediany 1,0% w modzie do 2,5% w kosmetykach i pielęgnacji skóry.
Jaka jest średnia konwersja sklepów internetowych w Niemczech i w Polsce?
Według Conversion Rate Report 2025 firmy uptain małe i średnie sklepy internetowe w Niemczech konwertowały od I kwartału 2023 do I kwartału 2025 średnio 2,01%, na podstawie ponad 3 000 sklepów korzystających z jej wtyczki. Oficjalnej, ogólnodostępnej statystyki dla Niemiec ani dla Polski nie udało się znaleźć 3 listopada 2026.
Jak Shopify oblicza współczynnik konwersji?
Według dokumentacji Shopify z listopada 2026 Shopify dzieli liczbę sesji z ukończonym checkoutem przez wszystkie sesje w sklepie internetowym. Sesja kończy się po 30 minutach bezczynności, więc wskaźnik dotyczy wizyt, a nie osób.
Ilu kupujących porzuca koszyk?
Baymard Institute wylicza z 50 badań średni wskaźnik porzuceń koszyka na poziomie 70,22%, w zestawieniu ostatnio zaktualizowanym 22 września 2025. W ankiecie Baymard wśród kupujących w USA, po wyłączeniu osób, które tylko przeglądały ofertę, 40% zrezygnowało z powodu zbyt wysokich dodatkowych kosztów, takich jak dostawa i opłaty.
Ile ruchu potrzebuje test A/B w sklepie internetowym?
Według wyliczenia w tym poradniku z 3 listopada 2026, przy konwersji 1,4% wykrycie względnej poprawy o 20% przy poziomie istotności 5% i mocy testu 80% wymaga około 30 400 sesji na wariant. Od czerwca 2026 Shopify Rollouts pozwala testować A/B motywy i ustawienia checkoutu, ale tylko od planu Grow wzwyż.



