E-commerce

Konverzný pomer e-shopu: ako ho zvýšiť podľa dát

Čo znamená konverzný pomer v Shopify a GA4, aký benchmark je realistický, kde zákazníci odchádzajú a ktoré páky podporujú dáta.

Ilustrácia: lievik návštev e-shopu, ktorý sa zužuje od zobrazenia produktu cez košík a pokladňu až po dokončenú objednávku.

Stručne: ako zvýšiť konverzný pomer e-shopu

Konverzný pomer e-shopu je podiel návštev (relácií), ktoré sa skončia nákupom. V benchmarku spoločnosti Littledata, ktorý zahŕňa 436 obchodov na Shopify za júl až október 2026, bol medián 1,4 % a najlepších 20 % obchodov konvertovalo nad 2,7 %; podľa reportu uptain z roku 2025 mali malé a stredné nemecké e-shopy v období Q1 2023 až Q1 2025 priemerný konverzný pomer 2,01 %. Kto chce zvýšiť konverzie e-shopu, má najprv nájsť krok nákupného lievika, v ktorom odchádza najviac zákazníkov, a potom pracovať na tom, čo podporujú dáta: rýchlosť stránky, náklady a prekážky v pokladni, informácie o doručení a vrátení, expresné platby, obsah produktovej stránky, vyhľadávanie a filtre.

Všetky čísla v tomto návode boli overené 3. novembra 2026 na primárnom zdroji: v dokumentácii Shopify a Google, na web.dev, v Baymard Institute a u vydavateľov benchmarkov. Benchmarky pochádzajú od dodávateľov softvéru, ktorí merajú obchody vlastných zákazníkov, preto sú len hrubou orientáciou, nie oficiálnou štatistikou. Problémy typické pre mobil rieši samostatný článok Prečo e-shop na mobile nepredáva.

Čo je konverzný pomer e-shopu a ako ho vypočítať

Základný vzorec je jednoduchý: konverzný pomer = relácie s nákupom ÷ všetky relácie × 100. E-shop s 20 000 reláciami, z ktorých 300 sa skončí objednávkou, má konverzný pomer 1,5 %. Na detailoch však záleží, pretože Shopify a Google Analytics 4 počítajú rôzne veci.

Ako definujú konverziu Shopify a Google Analytics 4
Nástroj a metrikaVzorecČo treba vedieť
Shopify Analytics, „Conversion rate“relácie s dokončenou pokladňou ÷ relácieShopify ho definuje ako percento relácií v online obchode, ktoré sa skončili nákupom. Relácia sa končí po 30 minútach nečinnosti, takže jeden návštevník môže mať viac relácií.
Shopify Analytics, „Checkout conversion rate“relácie s dokončenou pokladňou ÷ relácie, ktoré sa dostali do pokladneMeria len pokladňu, nie obchod pred ňou.
GA4, „Session key event rate“relácie s ľubovoľnou kľúčovou udalosťou ÷ všetky relácieZodpovedá konverznému pomeru obchodu len vtedy, keď je nákup jedinou kľúčovou udalosťou. Ak je kľúčovou udalosťou aj prihlásenie k newslettru, započíta sa tiež.
GA4, „User key event rate“používatelia s kľúčovou udalosťou ÷ všetci používateliaPočíta používateľov, nie návštevy, preto sa výsledok líši od miery za relácie.

Čísla v Shopify a GA4 sa zhodujú zriedka. Jedným z dôvodov je súhlas s cookies: podľa dokumentácie Google ku consent mode sú pri základnej implementácii (basic) tagy Google zablokované, kým návštevník nesúhlasí, a pre návštevníkov, ktorí súhlas odmietnu, nemá GA4 žiadne modelované dáta. Pri pokročilej implementácii (advanced) posielajú tagy pingy bez cookies a GA4 dopĺňa medzery modelovaním. Pre e-shopy v EÚ s cookie lištou je preto lepšie porovnávať obchod s jeho vlastnou históriou v jednom nástroji, než miešať čísla zo Shopify a GA4.

Konverzný pomer je jedným z troch činiteľov tržieb: relácie × konverzný pomer × priemerná hodnota objednávky. V modelovom e-shope s 20 000 reláciami mesačne, konverzným pomerom 1,5 % a priemernou objednávkou 60 € sú tržby 18 000 €. Pri 1,8 % s rovnakou návštevnosťou a hodnotou objednávky je to 21 600 €. Preto je zlepšenie konverzie často lacnejšie ako nákup ďalšej návštevnosti.

Priemerný konverzný pomer e-shopu: benchmarky

Oficiálna, voľne dostupná štatistika priemerného konverzného pomeru e-shopov na Slovensku, v Česku, v Nemecku, Rakúsku, Švajčiarsku ani v strednej Európe sa k 3. novembru 2026 nenašla. Údaj zo Statisty, ktorý často citujú nemecké články (od Handelsverband Österreich z roku 2022), je za prihlásením. Nasledujúce tri benchmarky sú otvorené a vysvetľujú, ako merajú:

Zverejnené benchmarky konverzného pomeru, overené 3. novembra 2026
ZdrojČo meriaObdobieVýsledok
Littledata436 obchodov na Shopify, ktoré posielajú dáta do GA4 cez Littledata; relácie s aspoň jedným nákupom ÷ všetky relácie27. júla až 24. októbra 2026medián 1,4 %, priemer 1,9 %, najlepších 20 % nad 2,7 %, najlepších 10 % nad 3,7 %, najslabších 20 % pod 0,5 %
uptainmalé a stredné e-shopy v Nemecku, dáta z pluginu vo viac ako 3 000 obchodoch a z viac ako 10 miliónov reláciíQ1 2023 až Q1 2025priemer 2,01 %; desktop o 0,61 percentuálneho bodu vyššie ako mobil
IRP Commerceobchodné dáta predajcov na platforme IRP, B2C vo Veľkej Británii a Írskuseptember 2026priemer 1,97 % (september 2025: 1,68 %)

Priemery sa líšia podľa odvetvia. V dátach Littledata za júl až október 2026 bol medián 2,5 % pri kozmetike a starostlivosti o pleť, 2,4 % pri zdraví a doplnkoch výživy, 2,3 % pri potravinách a nápojoch a 1,0 % pri móde aj pri bývaní a nábytku. V nemeckých dátach uptain mali najvyšší konverzný pomer tabak a elektronické cigarety so 7,30 % a najlepšie konvertovali produkty, ktoré sa kupujú zo zvyku. uptain uvádza aj to, že konverzia vo štvrtom štvrťroku pravidelne stúpa pre Black Friday a Vianoce.

Výsledky sa líšia aj podľa zariadenia a zdroje si tu protirečia. Vo vzorke Littledata za júl až október 2026 bol medián na mobile 1,5 % a na desktope 1,4 %. V nemeckých dátach uptain za Q1 2023 až Q1 2025 konvertoval desktop o 0,61 percentuálneho bodu lepšie ako mobil. Vlastné rozdelenie podľa zariadenia v Shopify alebo GA4 povie viac než akýkoľvek priemer.

Čo to znamená v praxi: e-shop s 0,5 % je v najslabšej pätine vzorky Littledata a pravdepodobne má problém, ktorý sa dá opraviť. E-shop s 3 % je v najlepšej pätine a ďalší rast tam prichádza skôr po menších krokoch. Firmy za týmito benchmarkmi predávajú softvér na meranie alebo na obnovu opustených košíkov a merajú vlastných zákazníkov; vzorky nie sú reprezentatívne pre všetky e-shopy.

Kde zákazníci odchádzajú: nákupný lievik v Shopify Analytics

Jedno číslo konverzného pomeru nepovie, kde je problém. Správa „Conversion rate breakdown“ v Shopify ukazuje lievik v štyroch krokoch a Littledata zverejňuje mediány pre tie isté kroky z dát GA4 za júl až október 2026:

Kroky lievika v Shopify Analytics a mediány z Littledata
Krok lievikaDefinícia ShopifyMedián LittledataČo skontrolovať pri nízkej hodnote
„Sessions“ (relácie)všetky relácie v online obchodevýchodiskový bodzáklad všetkých mier; skontrolovať, ktoré kanály a vstupné stránky prinášajú návštevy bez nákupu
„Sessions with cart additions“ (relácie s pridaním do košíka)zákazník pridal produkt do košíka6,8 % relácií (mobil 5,4 %, desktop 9,8 %)produktová stránka, cena, dostupnosť na sklade, vyhľadávanie a filtre, rýchlosť
„Sessions that reached checkout“ (relácie, ktoré sa dostali do pokladne)vstup používateľa v pokladni, napríklad stlačenie klávesu alebo kliknutienezverejnenýcena dopravy v košíku, prekvapenia v celkovej sume, chýbajúce expresné tlačidlá
„Sessions that completed checkout“ (relácie s dokončenou pokladňou)zákazník kúpil produkt49 % relácií, ktoré začali pokladňuplatobné metódy, možnosti doručenia, chyby, dĺžka formulára

Správu možno nastaviť ako otvorený lievik (Open, kroky v ľubovoľnom poradí) alebo uzavretý lievik (Closed, len relácie, ktoré prejdú krokmi v danom poradí). V Google Analytics 4 ukazuje správa „Purchase journey“ v Reports > Life cycle > Monetization kroky session_start, view_item, add_to_cart, begin_checkout a purchase. Počíta používateľov, nie relácie, a funguje len vtedy, keď sú nastavené e-commerce udalosti.

Začať treba pri kroku s najväčším rozdielom oproti vlastnej histórii obchodu alebo oproti mediánom vyššie. Pohľad na lievik podľa zariadenia a zdroja návštevnosti často ukáže, že problém je len v jednom segmente.

Rýchlosť stránky a Core Web Vitals

Google meria načítanie, odozvu a vizuálnu stabilitu stránky tromi metrikami Core Web Vitals. Stránka vyhovuje, keď 75. percentil načítaní, meraný zvlášť pre mobil a desktop, splní prah „good“ (dobré). Prahy, ako ich v novembri 2026 uvádza web.dev:

Prahy Core Web Vitals na 75. percentile
MetrikaDobréZlé
LCP, Largest Contentful Paintdo 2,5 snad 4 s
INP, Interaction to Next Paintdo 200 msnad 500 ms
CLS, Cumulative Layout Shiftdo 0,1nad 0,25

Hodnoty medzi oboma stĺpcami majú hodnotenie „needs improvement“ (treba zlepšiť). Shopify Analytics má vlastné správy „Web performance“ pre LCP, INP a CLS, takže obchod na Shopify tieto hodnoty vidí bez ďalších nástrojov.

Najjasnejší dôkaz, že rýchlosť ovplyvňuje predaj, pochádza z kontrolovaného testu. V prípadovej štúdii, ktorú web.dev zverejnil v marci 2021, spravil Vodafone A/B test na vstupnej stránke: verzia s o 31 % lepším LCP priniesla o 8 % viac predajov. Ide o jednu firmu a jednu stránku, nie o záruku, ale bol to skutočný experiment, nie korelácia. Najčastejšie príčiny pomalého e-shopu a špecifiká mobilu rozoberá článok Prečo e-shop na mobile nepredáva.

Prekážky v pokladni: čo ukazujú dáta Baymard

Podľa Baymard Institute je priemerná zdokumentovaná miera opustenia košíka 70,22 %, vypočítaná z 50 štúdií (zoznam naposledy aktualizovaný 22. septembra 2025). Nie všetko sa dá opraviť: v prieskume Baymard medzi americkými online nakupujúcimi opustilo košík 42 % opýtaných preto, že si ponuku len prezerali. Z ostatných dôvodov ukazujú tie najčastejšie na konkrétne páky:

Dôvody opustenia nákupu (Baymard, nakupujúci v USA, bez skupiny „len si prezerali“) a čo s nimi robiť
DôvodPodielČo pomôže
Príliš vysoké dodatočné náklady (doprava, dane, poplatky)40 %ukázať cenu dopravy a hranicu dopravy zadarmo na produktovej stránke aj v košíku
Príliš pomalé doručenie20 %ukázať odhadovaný dátum doručenia ešte pred pokladňou
Nedôvera k webu pri zadávaní údajov o karte19 %známe platobné metódy, expresné platby, kontaktné údaje, recenzie
Povinná registrácia18 %nákup bez registrácie ako predvolená možnosť
Príliš dlhá alebo zložitá pokladňa17 %menej polí, expresné platby
Chyby alebo pády webu17 %testovacie objednávky na viacerých zariadeniach, kontrola aplikácií a skriptov v pokladni
Nevyhovujúce podmienky vrátenia13 %jasné podmienky vrátenia s odkazom z produktovej stránky
Celková cena nebola vopred viditeľná12 %odhad celkovej ceny pri tlačidle nákupu
Málo platobných metód9 %platobné metódy, ktoré zákazníci v cieľovej krajine očakávajú

Testy Baymard ukazujú aj to, že ideálna pokladňa môže mať len 12 až 14 prvkov formulára, alebo 7 až 8, ak sa počítajú len samotné polia, kým priemerná americká pokladňa zobrazuje predvolene 23,48 prvku formulára. Podľa Baymard môže priemerný veľký e-shop lepším dizajnom pokladne zvýšiť konverzný pomer o 35,26 %. Číslo pochádza z testov veľkých e-shopov v USA a EÚ, takže malý e-shop by ho mal čítať ako signál potenciálu, nie ako predpoveď.

Doprava, vrátenie a informácie, ktoré budujú dôveru

Dodatočné náklady, pomalé doručenie a vrátenie patria medzi najčastejšie dôvody odchodu a informácie, ktoré na ne odpovedajú, sa často objavia príliš neskoro. V benchmarku produktových stránok Baymard za rok 2026 (aktualizovanom 18. marca 2026) neuvádzalo 67 % webov odhad celkovej ceny objednávky pri časti s tlačidlom nákupu a 44 % webov nezobrazovalo podmienky vrátenia ani na ne neodkazovalo z hlavného obsahu produktovej stránky.

Čo by mal zákazník vidieť ešte pred pokladňou, ideálne vedľa tlačidla Pridať do košíka:

  • Cenu dopravy pre krajinu zákazníka a hranicu dopravy zadarmo, ak existuje, aj v košíku so sumou, ktorá ešte chýba.
  • Dátum doručenia ako odhad („doručíme do štvrtka“), nie len „2 až 4 pracovné dni“.
  • Vrátenie v jednej vete s odkazom na celé podmienky.
  • Recenzie na produktovej stránke a odpovede na negatívne: podľa Baymard 89 % webov na negatívne recenzie používateľov neodpovedá.
  • Kontaktné údaje: telefón alebo e-mail a firemné údaje, ľahko dostupné z každej stránky.

Platobné metódy: expresné platby, Shop Pay a PayPal

V prieskume Baymard opustilo nákup 9 % amerických nakupujúcich pre nedostatok platobných metód a 19 % preto, že webu nedôverovali s údajmi o karte. Expresné platby riešia oboje: zákazník potvrdí platbu už uloženými údajmi a nemusí prepisovať číslo karty.

Podľa centra pomoci Shopify zobrazuje Shopify tlačidlá zrýchlenej platby (accelerated checkout) pre Shop Pay a pre ďalších poskytovateľov, ktorí ich ponúkajú, vrátane Apple Pay, Google Pay, Amazon Pay a PayPal. Objavujú sa v sekcii Express Checkout na začiatku pokladne, ich poradie sa nastavuje dynamicky tak, aby každý zákazník videl najrýchlejšiu možnosť, a niektoré sa môžu zobraziť aj na produktovej stránke. Shopify upozorňuje, že ich skrytie môže mať negatívny vplyv na konverzný pomer.

Expresné a obľúbené platobné metódy v obchode na Shopify
MetódaAko sa dostane do obchoduPoznámka
Shop Paysúčasť Shopify Payments, zapína sa v Settings > PaymentsShopify Payments je dostupný v Nemecku, Rakúsku, Švajčiarsku, Česku, Poľsku a Maďarsku, na Slovensku nie; s bránou tretej strany je Shop Pay dostupný len pre obchody v Austrálii, Francúzsku a USA
Apple Pay a Google Paycez Shopify Payments alebo iného poskytovateľa, ktorý ich ponúkazobrazujú sa v sekcii Express Checkout na začiatku pokladne
PayPalPayPal ako poskytovateľ platiebžiadny transakčný poplatok Shopify za PayPal, kým je Shopify Payments hlavným poskytovateľom; PayPal si účtuje vlastné poplatky
Klarna a EPSuvádza ich Shopify Payments v Rakúskupoplatky podľa krajiny v cenníku Shopify

Pre obchod zo Slovenska: Shopify Payments, a teda ani Shop Pay, nie je pre obchody so sídlom na Slovensku k 3. novembru 2026 dostupný; expresné platby ako Apple Pay, Google Pay alebo PayPal sa tu zapínajú cez iného poskytovateľa, ktorý ich ponúka.

Shopify na vlastnej marketingovej stránke tvrdí, že Shop Pay prináša až o 50 % lepšiu konverziu v porovnaní s nákupom bez registrácie a ostatné zrýchlené platby predbieha najmenej o 10 %. Podľa Shopify tieto čísla pochádzajú z externej štúdie, ktorú v apríli 2023 vypracovala nemenovaná globálna poradenská firma. Ide o tvrdenia výrobcu, nie o nezávislý výskum, a výsledok v konkrétnom obchode závisí od toho, koľko jeho zákazníkov už Shop Pay používa.

Ktoré metódy uprednostňujú zákazníci v DACH a v strednej Európe, sa líši podľa krajiny; poplatky za platby a platobné brány pre jednotlivé trhy rozoberajú články Koľko stojí e-shop v Nemecku v roku 2026 a Koľko stojí e-shop na Shopify v roku 2026.

Obsah produktovej stránky

Takmer každý nákup prechádza produktovou stránkou. V benchmarku produktových stránok Baymard za rok 2026, založenom na viac ako 30 000 hodnoteniach, malo 52 % desktopových webov, 62 % mobilných webov a 64 % aplikácií celkový zážitok z produktovej stránky hodnotený ako „mediocre“ (priemerný) alebo horší. Benchmark uvádza konkrétne nedostatky:

Osvedčené postupy na produktovej stránke a podiel webov, ktoré ich nedodržiavajú (Baymard, 2026)
Osvedčený postupWeby, ktoré ho nemajú
Tlačidlá namiesto rozbaľovacieho zoznamu pri výbere veľkosti57 %
Obrázky „in scale“, ktoré ukazujú skutočnú veľkosť37 %
Fotka s modelom alebo modelkou23 %
Cena za jednotku pri rôznych množstvách81 %
Odhad celkovej ceny objednávky pri tlačidle nákupu67 %
Podmienky vrátenia na produktovej stránke alebo odkaz na ne44 %
Prechádzanie recenzií cez fotky zákazníkov63 %

Podľa toho istého výskumu sa 42 % používateľov snaží odhadnúť veľkosť produktu z fotiek. Pre malý e-shop je praktické poradie takéto: fotky, ktoré ukazujú veľkosť a použitie, popis, ktorý odpovedá na otázky, aké zákaznícky servis dostáva najčastejšie, viditeľná cena a doprava, recenzie a jasná veta o vrátení.

Vyhľadávanie a filtre

V rozsiahlych testoch Baymard používala zhruba polovica účastníkov vyhľadávanie ako preferovaný spôsob, ako nájsť produkt. Benchmark vyhľadávania Baymard za rok 2026 (aktualizovaný 29. apríla 2026) zistil, že 56 % webov dostatočne nepodporuje potreby používateľov pri vyhľadávaní. Podiel webov s problémami sa líši podľa typu dopytu:

  • presný názov produktu: problémy má 12 % webov,
  • typ produktu („zimná bunda“): 20 %,
  • vlastnosť („nepremokavá“): 39 %,
  • použitie („na turistiku“): 43 %,
  • kompatibilita („na iPhone 15“): 44 %,
  • skratky a symboly: 54 %,
  • neproduktové dopyty, napríklad na dopravu alebo vrátenie: 66 %.

Pri filtroch hodnotil benchmark zoznamov produktov Baymard za rok 2025 (aktualizovaný 9. septembra 2025) 58 % desktopových a 78 % mobilných webov ako „mediocre“ alebo horšie. Celkovo 51 % webov neponúkalo päť základných typov filtrov: cenu, priemerné hodnotenie, farbu, veľkosť a značku.

V Shopify sa vyhľadávanie a filtre nastavujú v bezplatnej aplikácii Shopify Search & Discovery, ktorá pokrýva vyhľadávanie, filtre a odporúčania produktov. Podľa centra pomoci Shopify kolekcie s viac ako 5 000 produktmi filtre nezobrazujú a jeden filter ukáže v obchode najviac 100 hodnôt, preto je lepšie veľmi veľké kolekcie rozdeliť. Shopify Analytics má správy „Top online store searches with no results“ a „Searches with no clicks“ (vyhľadávania bez výsledkov a bez kliknutí): ukazujú, čo zákazníci hľadajú a nenachádzajú.

Ako určiť priority a testovať zmeny

Užitočné poradie práce:

  1. Najprv opraviť chyby. Nefunkčné kroky pokladne, aplikácie, ktoré spomaľujú stránku, chýbajúce platobné metódy: podľa Baymard odišlo pre chyby 17 % nakupujúcich, ktorí nákup nedokončili. Chyby nepotrebujú A/B test.
  2. Začať pri najslabšom kroku lievika. Porovnať mieru pridania do košíka a dokončenia pokladne s vlastnou históriou obchodu a s mediánmi vyššie.
  3. Ohodnotiť každý nápad podľa očakávaného dopadu, podielu návštevníkov, ktorých sa týka, a pracnosti. Zmena v šablóne produktovej stránky zasiahne každý produkt; zmena na jednej vstupnej stránke len jej návštevníkov.
  4. Testovať, čo je neisté, a merať, čo je isté. Cenu dopravy zobrazenú vopred možno rovno spustiť a sledovať; nové rozloženie produktovej stránky stojí za test.

A/B testy v Shopify: od aktualizácie ohlásenej 5. júna 2026 dokáže Shopify Rollouts plánovať, postupne zverejňovať a A/B testovať témy, pokladňu a nastavenia zákazníckych účtov, v administrácii v časti Markets > Rollouts. Podľa centra pomoci Shopify sú rollouts dostupné od plánu Basic, experimenty (A/B testy) až od plánu Grow. Nefungujú na vintage témach, Liquid šablóny sa v rámci rolloutu nedajú meniť a výsledky sa nedajú filtrovať podľa zariadenia ani krajiny. Testy, ktoré menia Liquid šablóny, preto potrebujú iný nástroj.

Veľkosť vzorky: e-shop premení na objednávku len malý podiel návštev, preto testy potrebujú veľa návštevnosti. Podľa výpočtu v tomto návode (obojstranný test, hladina významnosti 5 %, sila testu 80 %) potrebuje e-shop s konverzným pomerom 1,4 % približne 30 400 relácií na variant, spolu asi 60 700, aby spoľahlivo zachytil relatívne zlepšenie o 20 % (z 1,4 % na 1,68 %). Na zachytenie zlepšenia o 10 % potrebuje podľa toho istého výpočtu približne 116 000 relácií na variant. E-shop s 20 000 reláciami mesačne by teda prvý test robil asi tri mesiace. Čísla sa dajú overiť v kalkulačke veľkosti vzorky, napríklad od Evana Millera.

Dve časté chyby: zastaviť test hneď, ako prehľad ukáže „významný“ výsledok, čo Evan Miller opisuje ako chyby opakovaného testovania významnosti (repeated significance testing errors), ktoré vytvárajú falošných víťazov, a porovnávať obdobia s rôznou sezónou, napríklad október s týždňami okolo Black Friday. E-shopy, ktoré majú na test príliš málo návštevnosti, by mali robiť zmeny na základe dôkazov, ako sú dáta v tomto návode, a porovnať rovnaké kroky lievika pred zmenou a po nej.

Kontrolný zoznam: ako zvýšiť konverzie e-shopu krok za krokom

  1. Zapísať si aktuálny konverzný pomer v Shopify Analytics a definíciu, ktorá za ním stojí.
  2. V GA4 skontrolovať, že nákup je jedinou kľúčovou udalosťou, z ktorej sa počíta konverzný pomer.
  3. Otvoriť správu „Conversion rate breakdown“ a nájsť krok s najväčším poklesom, podľa zariadenia aj zdroja návštevnosti.
  4. Porovnať s benchmarkmi: medián Littledata 1,4 %, najlepších 20 % nad 2,7 % (júl až október 2026).
  5. Skontrolovať Core Web Vitals: LCP do 2,5 s, INP do 200 ms, CLS do 0,1.
  6. Zobraziť cenu dopravy, hranicu dopravy zadarmo a dátum doručenia ešte pred pokladňou.
  7. Odkázať na podmienky vrátenia z každej produktovej stránky.
  8. Povoliť nákup bez registrácie a nechať len nevyhnutné polia.
  9. Zapnúť expresné platby: Shop Pay tam, kde je dostupný Shopify Payments (na Slovensku nie je), Apple Pay, Google Pay a PayPal.
  10. Doplniť na produktové stránky fotky veľkosti, použitia a s modelom, recenzie a viditeľnú cenu.
  11. Nastaviť päť základných filtrov (cena, hodnotenie, farba, veľkosť, značka) a každý mesiac skontrolovať vyhľadávania bez výsledkov.
  12. Každý mesiac spraviť testovaciu objednávku na mobile aj na desktope.
  13. Pred A/B testom vypočítať veľkosť vzorky a test nezastaviť predčasne.

Ak treba všetky tieto body prejsť v konkrétnom e-shope, audit e-shopu skontroluje lievik, rýchlosť, pokladňu, platby a meranie a zoradí zistenia podľa toho, čo opraviť najskôr. V Alpinefy stojí 690 € pre menší e-shop a 1 090 € pre väčší; Alpinefy nie je platiteľ DPH, cena je teda konečná. Bezplatný Webcheck otestuje domovskú stránku približne za 30 sekúnd.

Zdroje, overené 3. novembra 2026: metriky relácií v ShopifyQL, správy o správaní v Shopify, relácie v Shopify, dimenzie a metriky GA4, GA4 Purchase journey, consent mode v GA4, Littledata, konverzný pomer, Littledata, miera pridania do košíka, Littledata, dokončenie pokladne, uptain Conversion Rate Report 2025, IRP Commerce, trhové dáta, prahy Core Web Vitals, Web Vitals, prípadová štúdia Vodafone, Baymard, opustené košíky, Baymard, UX produktovej stránky, Baymard, UX vyhľadávania, Baymard, zoznamy produktov a filtre, zrýchlené platby v Shopify, aktivácia Shop Pay, krajiny Shopify Payments, Shop Pay, externí poskytovatelia platieb, cenník Shopify (AT), Shopify Search & Discovery, filtre v Shopify, changelog Shopify Rollouts, požiadavky Rollouts, analytika Rollouts, kalkulačka veľkosti vzorky Evana Millera, How Not To Run an A/B Test.

Časté otázky

Aký konverzný pomer e-shopu je dobrý?

V benchmarku Littledata s 436 obchodmi na Shopify za obdobie od 27. júla do 24. októbra 2026 bol medián konverzného pomeru 1,4 % a najlepších 20 % obchodov konvertovalo nad 2,7 %. Hodnoty sa líšia podľa odvetvia, v tých istých dátach od mediánu 1,0 % pri móde po 2,5 % pri kozmetike a starostlivosti o pleť.

Aký je priemerný konverzný pomer e-shopov na Slovensku a v Nemecku?

Oficiálny, voľne dostupný priemer konverzného pomeru e-shopov na Slovensku sa k 3. novembru 2026 nenašiel. Pre Nemecko uvádza Conversion Rate Report 2025 od uptain priemer 2,01 % pri malých a stredných e-shopoch za Q1 2023 až Q1 2025, na základe viac ako 3 000 obchodov, ide však o dáta dodávateľa softvéru z jeho vlastnej klientskej základne.

Ako Shopify počíta konverzný pomer?

Shopify podľa svojej dokumentácie k novembru 2026 delí relácie s dokončenou pokladňou všetkými reláciami v online obchode. Relácia sa končí po 30 minútach nečinnosti, takže miera sa vzťahuje na návštevy, nie na ľudí.

Koľko nakupujúcich opustí košík?

Baymard Institute vypočítal z 50 štúdií priemernú mieru opustenia košíka 70,22 %, v zozname naposledy aktualizovanom 22. septembra 2025. V jeho prieskume medzi nakupujúcimi v USA uviedlo po vylúčení tých, ktorí si ponuku len prezerali, 40 % ako dôvod príliš vysoké dodatočné náklady, napríklad dopravu a poplatky.

Koľko návštevnosti potrebuje A/B test v e-shope?

Pri konverznom pomere 1,4 % treba na zachytenie relatívneho zlepšenia o 20 % pri hladine významnosti 5 % a sile testu 80 % približne 30 400 relácií na variant, podľa výpočtu v tomto návode z 3. novembra 2026. Od júna 2026 dokáže Shopify Rollouts A/B testovať témy a nastavenia pokladne, A/B testy sú dostupné od plánu Grow.

Čítajte ďalej

Ďalšie články

Všetky články

Poďme sa porozprávať o vašom webe

Žiadne dlhé prezentácie. 30-minútový call a jasný návrh ďalšieho kroku.

Získať konzultáciu zadarmo hello@alpinefy.com

Počas pracovných dní odpovedáme do 24 hodín.

Odpoveď do 24 h Konzultácia zadarmo